Dzisiaj jest...niedziela, 21 września 2014
Imieniny: Jonasza Mateusza
wrzesień 2014

PostHeaderIcon Sprawozdanie z zajęć socjoterapeutycznych w roku szkolnym 2010/2011

„Słowa mogą być jak noże,
dlatego powinniśmy zachować
szczególną ostrożność w ich stosowaniu!”

P5031811_resize

W roku szkolnym 2010/2011 zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa 16 osób (kontynuacja grupy zeszłorocznej), gimnazjum 6 osób (mające zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej). Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po dwie godziny lekcyjne dla poszczególnych grup.
Nowy rok szkolny to nowe wyzwanie. W tym roku podjęłam działania mające na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości, poznanie i przestrzeganie ogólnych norm i zasad pomagających w funkcjonowaniu  społecznym.

Ustaliliśmy wspólnie z grupą zasady, normy panujące w grupie to:

- gwarancja bezpieczeństwa fizycznego,
- kulturalne odnoszenie się- nie używamy wulgaryzmów, wyzwisk, zwracamy się po imieniu,
- szczerość - bądź sobą, nie graj, nie popisuj się,
- życzliwość i tolerancja, równe prawa,
- odwaga - jeśli ci się coś nie podoba mów o tym,
- dyskrecja - to co się tutaj dzieje zostaje między nami - nie zdradzamy niczyich tajemnic.

Zajęcia te i ustalone normy spełniają najważniejszą rolę czyli zapewniają bezpieczne warunki do dzielenia się wrażeniami, uczuciami, myślami.
Dzięki wsparciu finansowemu mieliśmy możliwość:
- wyjazdu na lodowisko i naukę jazdy na lodzie w czasie ferii zimowych,
- wyjazdu do kina na film „Polowanie na czarownicę”,
- wyjazdu na wycieczkę do Fromborka - zwiedzanie miasta, rejs statkiem po zalewie, zwiedzanie muzeum, planetarium,
- otrzymania paczek żywnościowych na święta bożego narodzenia i wielkanocne,
- otrzymaliśmy środki czystości, bieliznę osobistą, buty, bluzy,
- otrzymania posiłku i napoju na każdych zajęciach,
- otrzymaliśmy słodycze i owoce w Dniu Dziecka,
- korzystania ze środków papierniczych,
- wyjazdu do Aquaparku w Sopocie.

P5031809_resize

W trakcie zajęć rozwiązywaliśmy rebusy, zagadki, graliśmy w gry zręcznościowe rozwijające uwagę, koncentrację, zasób słów. Cały rok prowadziliśmy punktację, a podsumowanie odbyło się na ostatnich zajęciach. Wszyscy byli zwycięzcami i otrzymali nagrody książkowe, gry zręcznościowe oraz słowniki.

Napisałam program „Warto żyć na sportowo”, który realizowałam wspólnie z prezesem Klubu Sportowego „Pomowiec” w Gronowie Elbląskim. W ramach tego programu odbyły się warsztaty profilaktyczne, prowadzone przeze mnie, towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy uczestnikami moich zajęć a dziećmi z klubu oraz wyjazd do Aquaparku w Sopocie. Udział w tym programie bardzo zintegrował grupę, pomagaliśmy sobie nawzajem, wzmacnialiśmy w razie porażek, cieszyliśmy się sukcesami. Program propagował zdrowy styl życia wolny od nałogów a jednocześnie podpowiadał jak spędzać czas wolny w bezpieczny sposób.

P5031810_resize

Jednym z naszych pomysłów w trakcie zajęć był „Tydzień życzliwości”- miał on na celu obdarzanie wszystkich uśmiechem, pomocą oraz dobrym słowem – w szkole, w domu, na ulicy. Dzieci prowadziły dokumentację swoich działań w postaci zeszytu obserwacji, który zaprezentowały na zajęciach. Wszyscy z uwagą i podziwem czytali swoje osiągnięcia, jak wiele potrafią zrobić w tak krótkim czasie. Ułożyliśmy piosenkę i układ taneczny, który zaprezentowaliśmy w szkole podstawowej w Gronowie Elbląskim i gimnazjum.

P5031812_resize

Wszystkie działania miały pomóc w wyrabianiu poczucia własnej wartości i przekonaniu się, że normy i zasady pomagają w życiu a nie je utrudniają.

Dziękuję Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie moralne i finansowe. Tak niewiele trzeba, aby uszczęśliwić innych.

Prowadząca zajęcia

Małgorzata Jabłońska

Program „Warto żyć na sportowo”

P5031813_resize